Stödpersoner

”Att få prata om endometrios utan att behöva förklara vad det är och att få utbyta erfarenheter med andra som också har sjukdomen”

Det brukar kännas skönt att träffa andra som har endometrios, som förstår frustration, smärta, sorg och glädje. På våra medlemsträffar finns det möjlighet att dela med sig av sin historia eller bara lyssna på någon annan. Vill du vara med på en medlemsträff? Även om du inte ännu skulle vara medlem får du gärna komma på en första träff.

Alla stödpersoner har inte några träffar men alla har en personlig mailadress där du kan nå denne. Om du klickar på namnet får du läsa en presentation om varje stödperson.

Vill du bli stödperson; maila info@endometriosforeningen.com eller ring oss på 070-294 82 42. Någon från styrelsen kan komma på första träffen som stöd. Vi kan också hjälpa till med bidrag till lokalkostnad.

Här nedan ser du alla våra stödpersoner. Gå till menyn och hitta en presentation om stödpersonerna.

Stödpersoner

Ort Namn Kontaktperson
Boden Ella ella@endometriosforeningen.com
Dalsland Funny funny@endometriosforeningen.com
Falun Mikaela mikaela@endometriosforeningen.com
Gotland Ulla ulla@endometriosforeningen.com
Göteborg Cizzi cizzi@endometriosforeningen.com 
Göteborg Karin karinh@endometriosforeningen.com
Halmstad Malin malin@endometriosforeningen.com
Helsingborg Luisa luisa@endometriosforeningen.com
Jönköping Maria maria@endometriosforeningen.com
Jönköping Rebeca rebeca@endometriosforeningen.com
Karlstad Linda linda@endometriosforeningen.com
Linköping Cecilia cecilia@endometriosforeningen.com
Luleå Tess tess@endometriosforeningen.com
Norrköping Jenny jenny@endometriosforeningen.com
Skåne Jeanette ordfskane@endometriosforeningen.com
Skåne/Utomlands Carolina carolinae@endometriosforeningen.com
Sundsvall Åsa asa@endometriosforeningen.com
Västerås Christina christina@endometriosforeningen.com
Västra Götaland Ellen ellen@endometriosforeningen.com
Örebro Ingela ingela@endometriosforeningen.com
Örebro Siti siti@endometriosforeningen.com
Örebro Jessica jessica@endometriosforeningen.com